Kto zaprojektuje wielopoziomowy parking?

Kto zaprojektuje wielopoziomowy parking?

22 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Chętnych jest ponad 170 pracowni architektonicznych! Zainteresowanie konkursem na opracowanie koncepcji parkingu w strefie kultury w Katowicach przeszło najśmielsze oczekiwania organizatora, którym jest SARP Katowice. O nagrodę będzie rywalizowało ponad 170 pracowni architektonicznych.

Obiekt, który ma powstać, będzie piętrowy z miejscami dla 1300-1500 samochodów. Okazuje się, że planowana inwestycja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci drudzy zarzucają władzom miasta, że zapraszają kierowców do centrum, zamiast „wyprowadzać” samochody z tej części miasta. Katarzyna Furgalińska, sekretarz konkursu z katowickiego SARPU-u, zauważa, że konkurs budzi ogromne zainteresowanie i jest jednym z najlepiej obsadzonych konkursów na tym etapie postępowania.

Trudne zadanie przed architektami

Trudne zadanie przed architektamiJednocześnie podkreśla, że architekci będą mieli niełatwe zadanie. Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach – w pierwszym zostaną przeanalizowane wstępne pomysły, w drugim zaś mają zostać złożone przygotowane przez architektów prace konkursowe. Do drugiego etapu może przejść maksymalnie pięć pracowni, najlepsza otrzyma 25 tys. zł nagrody oraz podpisze umowę na zaprojektowanie parkingu. Jest o co walczyć; kontrakt ma bowiem opiewać na kwotę 800 tys. zł netto. Całe przedsięwzięcie będzie natomiast kosztować około 70 mln zł.